Uzak Destek

Çalışma Saatleri

Haftaiçi: 08:30-18:00
Cumartesi: 08:30-12:00
Pazar: -

B2B & B2C E-Ticaret

B2B & B2C E-Ticaret

B2B / B2C Yazılımları E-ticaret

B2B ( Business to Business ) / B2C ( Business to Customer ) Yazılımları : 


B2B ve B2C yazılımları, gerçekte Crm yani Müşteri İlişkileri Yönetimi ( Customer Relations Management) uygulamasının ilişkili bölümünün genişletilmiş ve odaklanmış halidir diye düşünmek gereklidir. Firmaya kolaylık, izlenebilirlik, ulaşılabilirlik sağlarken diğer yandan Crm verilerinin oluşmasını ve onun tarafından kullanılabilirliğini de sağlamaktadır. Büyük bir emek ve personel tasarrufu sağlayan sistemler bu yönüyle de firma satış- pazarlama maliyetlerini minimumda tutabilme özelliğine sahiptir. 
Konumuz olan bu sınırsız e-ticaret yapılandırması olan B2B ve B2C uygulamaları; çağımızın ulusal ve uluslararası ticaret alanında faaliyet gösteren firmaları için gerçekte olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. 
B2B sistem, son kullanıcı olmayan alıcılar ve üretici yada ana-ara dağıtıcılar arasında kullanılan işten işe kurulan bilgi sistemleridir. Kanallar arasında iletişim maliyetlerini ve bilgi karmaşasını en az düzeye indirgeyen, kullanıcılarına zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir sistemdir. Daha çok kurumsal alışveriş ve bayiler arasında kullanımları çok yaygındır. Sipariş sistemleri, ürün lojistik izleme sistemleri, bilgilendirme sistemleri, muhasebe sistemleri firmalar arasında insansız olarak çalışmakta ve kullanıcılarına 7 / 24 çalışma olanağı sağlamaktadır. Böylesi bir bilgi ve alışveriş sistemi kullanıcı firmalarda büyük zaman ve maliyet kazancı sağlamaktadır. 
Ülkemizde B2B sistemler daha çok geniş ağ sistemlerine ve bayilik sistemine sahip firmalar tarafından kullanılmaktadır. Örnek olarak su dağıtıcıları ve ana bayiler arasında, Bilgisayar ve Elektronik ürün satıcıları ve mağazalar ile ithalatçı firmalar arasında, tüp bayileri ile ana bayiler arasında yoğunluk vardır. Bunlara ek olarak en önemlisi internet üzerindeki ticaret portallarını da gösterebiliriz. Türkiye de pek yoğun olmamakla birlikte Amerika ve Fransa da tekstil butik sistemleri imalatçı aracı mümessil bazında çok güzel sistemleştirilmiştir ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Dev boyutlardaki iş hacimleri bu sistem sayesinde 1-2 kişilik ev ofislerden dahi yapılabilmektedir. 
B2C tarafında da e-ticaret sistemi benzer şekilde çalışmakla beraber, küçük bazı sistem değişiklik ve eklentileri devreye girmektedir. Söz konusu olan alıcıların ürün ve hizmetlere internet üzerinden ulaşabilmesidir. İnternet üzerindeki mağazada ürün teşhir edilip satılması olabilir, portallar olabilir veya hizmet satışı olabilir ne olursa olsun sistem ulaşılabilirlik ve rahatlık özellikleriyle çağımızın vazgeçilemez e-ticaret sistemleri haline gelmiştir. Artık tüketiciler aradıkları ürünün tüm özellikleri ve rakip fiyatlara çok kısa zamanda ulaşabilmektedirler. Gerçi bu sistem her ne kadar dünya üzerindeki kar marjlarını çok düşürse de, tüketiciler tarafından yoğunlukla kullanılmakta ve tercih edilmektedir.Bu sistemlerde de önemli olan, müşteri bilgi güvenliği ve finansal sistemlerini kurgulanması hayati bir önem taşımaktadır. 


Hemen iletişime geçin:
Kurumsal İletişim

Tema Yazılım Bayi Girişi

Bayilik Başvurusu

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Yazın

Denemek istediğiniz veya teklif almak istediğiniz ürün-hizmet-çözüm grubumuz için demo talebi-teklif talebinizi gönderebilirsiniz.

Yukarı